Anasayfa

Reklam

İletişim

KUŞBURNU MARMELATI

Kategori: (REÇEL-MARMELAT TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 18-10-2009

Mudurnu pazarında gördüğümde çok mutlu olduğum Kuşburnuları hiç tereddütsüz aldım.Uzun süredir marmelatını yapmak istiyordum.İlk kez yapacak olmanın heyecanı ile annemden tarifini aldım.
Annemin ‘’çok uğraştırır zahmetlidir’’ sözlerinin ne kadar doğru olduğunu yaparken farkettim.
Gerçekten oldukça zahmetli ve yorucu bir marmelat.Bir daha yaparmıyım sorusunu kendime sorduğumda,yaparım itirafında bulunamadım açıkçası…
Çok sağlıklı (özellikle grip’ten korunmak için birebir) ve o güzel mayhoş tadı çok seviyor olmam nedeniyle tekrar bulursam dayanamayabilirim.
Kahvaltılarımız dışında,tart ve kurabiyelerdede çok beğeniyorum.
Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle.
Sevgilerimle,

kuşburnu marmelatı

Malzemeler:
1 kg.olgunlaşmış kuşburnu
½ kg.toz şeker
1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı:
Kuşburnuları yıkadım çiçek ve uç kısımlarını kestim.Üzerini iki parmak geçecek su ile düdüklü tencerede haşladım.Tencerede de haşlanabilir.Haşlanma süresi kuşburnular hamur gibi oluncaya kadar haşlanmaya devam edilmelidir.
Haşlama suyu ile birlikte metal süzgeçten üç kez geçirdim.Bu işlemi kuşburnuları az az süzgeç üzerine alıp,tahta kaşıkla ezerek gerçekleştirdim.
Çekirdekleri ve tüylü kısımların karışmadığından emin olmak için bir kezde un eleğinden geçirdim.
Kuşburnuları pişirme tenceresine aldım orta kısık ateşte dibi tutmaması için sürekli karıştırarak üzeri göz göz oluncaya kadar pişirdim.Marmelat yüzeyinde oluşan köpükleri tahta kaşık yardımı ile aldım.
Toz şekeri ilave ettim.Toz şeker ne kadar geç ilave edilirse rengi o kadar korunabilir.Aksi taktirde rengi çok koyu oluyormuş.(Anne tavsiyesi)
Karıştırarak şekerin erimesine yardımcı oldum.Üzerine limon suyu ilave ettim karıştırdım.Bir taşım kaynattım.Ocağı kapattım.
Marmelatı pişirme tenceresinde soğumaya bıraktım.
Buz gibi soğuyan marmelatı temiz ve kuru bir kavanoza aldım.
Serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza ediyorum.
Afiyet olsun,

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS