Anasayfa

Reklam

İletişim

KALAVASUÇO

Kategori: (SEBZE YEMEKLERİ TARİFLERİM, SİZDEN GELEN TARİFLER) yazan: Meltem tarih: 06-08-2009

KABAK BÖREĞİ
Sizlerle paylaştığım tarifimi bende ilk kez denedim.İnanılmaz hafif son derece pratik ve bir o kadarda lezzetli.Hepimiz çok beğendik ama eşimin bundan böyle sık sık yapalım dediği tarifim yemek mönümüzde baş köşeyi aldı.
Sitem sayesinde tanıdığım henüz karşılaşmadığım Sevgili Jenny Estry’nin benimle paylaştığı bu tarif için kendisine sonsuz teşekkür ederim.Bir süredir Sevgili Jenny ile mailleşiyorum.Bana Sefarad mutfağından bunun dışında birkaç güzel tarif daha mail attı.Hepsini tek tek hazırlayıp sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.
Sefarad mutfağına aslında çok yabancı değildim.Ayrıca çok sağlıklı buluyorum.Çeşit çeşit sebze börekleri var.Özellikle hamursuz bayramlarında hazırladıkları o nefis birbirinden lezzetli yemekleri benim damak tadıma ve beslenme alışkanlığıma çok uygun.
Jenny’ye daha önce tatma şansım olup,tarifi olmadığı için deneyemediğim bir iki tarif sormuştum.Bana fazlasıyla yardımcı oldu ve birkaç tarif daha gönderdi.Mutlaka denemelisin dedi.Çok haklıymış.Mutlaka sizlerinde denemesini tavsiye ettiğim Kalavasuço hepimizin yakından tanıdığı mücveri andırıyor.
Bilmeyenler için Seferadlar,5 asır önce İspanya’dan Türkiye’ye göç eden Musevi topluluğuna verilen isimdir.Kökleri diğer Avrupa ve Rusya gibi ülkelere dayanan Musevilere Aşkenaz diyoruz.Dinleri aynı ama gelenekleri farklı.Bu bilgiyide Jenny’nin benimle paylaştığı mailden kopyaladım Kendisine sonsuz teşekkürler.
Birgün benimle paylaştığı bu birbirinen lezzetli tarifleri Jenny için hazırlayıp kendisini misafir etmek istiyorum.Bakalım beğenecekmi???
Sevgiyle kalın,

 kalavasuço

kalavasuço1

kalavasuço2

Malzemeler:
1kg.kabak
½ demet dereotu (Jenny sevmeyenler için eklenmeyebilir diye not düşmüştü)
250gr beyaz peynir
1 tepeleme çorba kaşığı un yada 1 dilim ıslatılmış suyu sıkılmış ekmek içi
1 adet yumurta
Yeterince tuz
Üzeri için:
1 adet yumurta
200-250gr kaşar peyniri

Yapılışı:
Güzelce yıkadığım kabakların uç ve dip kısımlarını kestim,rendenin kalın kısmı ile rendeledim.
Rendelediğim kabakların suyunu sıktım.Büyük bir kaseye aldım.
Dereotunu yıkadım ayıkladım incecik doğradım.
Kabakların üzerine hazırladığım dereotu,tuz,yumurta,un ve iri parçalara ayırdığım beyaz peynir ilave ettim.Güzelce karıştırdım.
Ben güveç tepside pişirdim.Cam fırın kabı yada orta büyüklükte bir tepside pişirebilirsiniz.Güveci çok az bir sıvı yağ ile yağladım.Tepsinin boyutları önemli (sevgili Jenny’nin tavsiyesi) kullanacağınız tepsi çok büyük olmamalı böreğin kalınlığı minimum bir iki parmak kalınlığında olmalı.Aksi taktirde servis yaparken çok ince olduğu için zorlanırsınız.
Üzerine hazırladığım karışımı eşit miktarda yaydım.
Üzerine çırpma teli ile karıştırdığım yumurtayı yaydım.
Rendenin kalın tarafı ile rendelediğim kaşar peynirini serpiştirdim.
170C ısılı fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirdim.
Sevgili Jenny sıcak yenilebileceğini ancak ılık yada soğuk servis yapmamı tavsiye etmişti.Ben soğuk servis yaptım.Tercih sizin.
Afiyet olsun,

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS