Anasayfa

Reklam

İletişim

İNCİR REÇELİ

Kategori: (REÇEL-MARMELAT TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 12-03-2009

İncir reçeli,kahvaltı sofralarımız dışında balık mönülerimizin baş köşesindedir her zaman.Balık sonrası eşimde bende mutlaka bir tane yemek isteriz.Şimdi annemle hazırladığımız şekliyle bu lezzetli reçelin tarifine geçeyim.
Sevgiyle kalın,

erikincir-receli
incir-receli

Malzemeler:
1 kg.incir
1 kg.toz şeker
½ limon suyu
2 su bardağı ceviz içi
5-6 adet karanfil
1 çay kaşığı tereyağı

Yapılışı:
İncirleri ezmeden yıkadım.Kabuklarını soydum.
Pişirme tenceresinin dibine bir sıra toz şeker üzerine bir sıra incir bu sırayı incir ve toz şeker bitene kadar tekrarladım.Bir gece tencerenin kapağı kapalı şekilde beklettim.
Bir gün sonra üzerine tereyağı ilave ettim ve orta kısık ateşte pişmeye bıraktım.Tereyağı ilave ettiğim için çok fazla köpük oluşmadı ara sıra oluşan köpükleri tahta kaşıkla tenceden aldım.
Reçel kıvamını aldığında taze sıkılmış limon suyu ilave ettim ikarıştırdım.1-2 taşım kaynattım ve altını kapattım.
Temiz ve kuru kavanozun dibine bütün şekilde cevizlerden yerleştirdim bir adet karanfil ekledm.Üzerine bir miktar reçel ilave ettim tekrar ceviz ve karanfil,üzerine reçel ekledim.Bu işlemi reçel,ceviz ve karanfil bitene kadar tekrar ettim.Annem incir reçeline mutlaka ceviz ve karanfil ekler.Bende çok yakıştırırım.Karanfil mis gibi kokmasını sağlarken ceviz içide lezzetine lezzet katıyor.
Kavanozların üstlerini yağlı kağıt ile kapladım üzerine lastik geçirdim.Reçel soğuyuncaya kadar bu şekilde bıraktım.Reçel soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapattım.Serin ve ışık almayan bir yede muhafaza ediyorum.
Afiyet olsun,

NOT: REÇEL HAKKINDA ANNEMDEN ÖĞRENDİĞİM PÜF NOKTALARI:
REÇEL YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ !!!   buradan   bakabilirsiniz…

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS