Anasayfa

Reklam

İletişim

ERİK REÇELİ

Kategori: (REÇEL-MARMELAT TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 12-03-2009

MÜRDÜM ERİĞİ REÇELİ
Mürdüm eriğini,rengini,hatta reçelini çok seviyorum.Annem ile hazırladığımız yeni bir reçel tarifi…
Denmeniz dileğiyle…
Sevgiyle kalın,

erik-receli
Ben mürdüm eriği reçelini bütün ve çekirdekli severim.Siz arzu ederseniz çekirdeklerini çıkartıp,dilimleyip hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:
1 kg.mürdüm eriği
1 kg.toz şeker
½ limon suyu
1 çay kaşığı tereyağı

Yapılışı:
Orta büyüklükte ve büyüklükleri birbirine yakın olan erikleri seçme şansınız varsa,bu şekilde almanızı tavsiye ederim.Erikleri iyice yıkadım.Süzülmeye bıraktım.
Pişirme tenceresinin dibine bir mitar toz şeker ilave ettim.Üzerine bir sıra erik dizdim.Üzerine tekrar şeker üzerine yine bir sıra erik şeklinde toz şeker ve erikler bitene kadar aynı işlemi tekrar ettim.Tencerenin kapağı kapalı şekilde serin bir yerde 1 gece beklettim.
1 gün sonra üzerine tereyağı ilave ettim ve orta kısık ateşte pişirdim.Ara sıra tahta kaşıkla karıştırdım.Tereyağı ilave ettiğim için çok fazla köpüklenmedi.Oluşan köpükleri tencerenin üzerinden aldım
Reçel kıvamına geldiğinde taze sıkılmış limon suyunu ilave ettim.1-2 taşım kaynattıktan sonra altını kapattım.
Reçel sıcakken temiz ve kuru kavanozlara paylaştırdım.Kavonozun üzerini yağlı kağıtla kapattım.Üzerine lastik geçirdim.Reçel tamamen soğuduğunda yağlı kağıdı aldım kavanozun kapağını kapattım.Serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza ediyorum.
Afiyet olsun,

NOT: REÇEL HAKKINDA ANNEMDEN ÖĞRENDİĞİM PÜF NOKTALARI:
REÇEL YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ !!!    buradan   bakabilirsiniz…

Yorumunu belirt

RSS