Anasayfa

Reklam

İletişim

ELMA TATLISI

Kategori: (SÜTLÜ TATLI TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 24-03-2009

Bu kış bol bol meyveli tatlılar hazırladım.Yayımlanmayı bekleyen öyle çok tarifim biriktiki…İtiraf ediyorum hepsini bir an once yayımlamak istiyorum aslında.
Bu da çok sevdiğimiz ve çok pratik bir sütlü tatlı.Elma,tarçın,ceviz ve üzüm birbirlerine çok yakıştırdığım bu tadların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir lezzet bombası…
Sevgiyle kalın,

elma-tatli

elma-tatlisi

Malzemeler:
4 adet elma
8 çorba kaşığı toz şeker
8 adet pötibör bisküvi
Iç dolgusu:
1 su bardağı kuru üzüm
1 su bardağından iki parmak eksik irice parçalanmış ceviz içi
1silme çorba kaşığı tarçın
Krema için:
750 ml süt
1 su bardağı şeker
3 çorba kaşığı un
1 adet yumurta
1 pk.vanilya
2 silme çorba kaşığı tereyağı
Üzeri için:
Hindistancevizi

Yapılışı:
Kuru üzümleri yıkadım ve genişçe bir kasede üzerini iki parmak geçecek ılık suda yumuşamaları için bıraktım.
Elmaları yıkadım ve kabuklarını soydum.Ortadan ikiye kestim ve orta çekirdek yuvalarını çıkarttım.Elmaların boşlukları altta kalacak şekilde yan yana geniş bir Teflon tencereye yerleştirdim.Her birinin üzerine 1 çorba kaşığı toz şeker ekledim.Elmaların yarısına gelecek kadar su ekledim ve orta kısık ateşte pişirdim.Altını kapattım.Elma çok çabuk pişer ve erir.Çok fazla erimesine izin verilmeden sürekli kontrol ederek pişirilmeli.Tenceresiyle soğumaya bıraktım.
Elmalar pişerken bende kremasını hazırladım.Süt,şeker,un,yumurtayı pişirme tenceresine ekledim.Karıştırma teli ile sürekli karıştırarak orta kısık ateşte pişirdim.Altını kapattım ve vanilya ile tereyağını ilave ettim katıştırarak yağın erimesini,vanilyanın karışmasını sağladım.
Yumuşamış kuru üzümleri süzdürdüm.Kağıt havlu ile kuruladım.Tarçın,kuru üzüm,ceviz içini güzelce karıştırdım.
Soğuyan elmaların çukur kısımlarına iç harç malzemesini paylaştırdım.Her bir elmanın üzerine bir petibör bisküvi kapattım.Bisküviler altta kalacak şekilde borcam’a yerleştirdim.
Tüm elmaları yerleştirdikten sonra üzerine kremayı aralarda boşluk kalmayacak şekilde döktüm.
Üzerine bolca hindistan cevizi serpiştirdim ve buzdolabında bir gece donması için dinlenmeye bıraktım.Soğuk servis yaptım.
Afiyet olsun,

NOT: Ben davetli sayıma gore hazırladım,ancak kreması 5 adet elma içinde yeterli oluyor.Benimki 8 kişilikti.10 kişilikte hazırlanabilir.

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS