Anasayfa

Reklam

İletişim

BOREKKAS

Kategori: (HAMUR İŞLERİ TARİFLERİM, SİZDEN GELEN TARİFLER) yazan: Meltem tarih: 22-09-2009

PATATESLİ BOREKKAS
Seferad Mutfağından yepyeni bir tarifle sizlerleyim.Sitemi takip edenlerin tahmin edeceği gibi,tarifim sevgili Jenny Estry’den.Son derece az malzeme ile çok kısa sürede hazırlayacağınız bu enfes lezzeti mutlaka denemelisiniz.Biz çok beğendik.
Ba-yı-la-cak-sı-nız…
Jenny’cim bu güzel tarifleri bizimle paylaştığın için bir kez daha çooookk teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın,

patatesli borekkas

borekkas

Malzemeler:
1 su bardağı sıvı yağ
½ su bardağı sıcak su (Mide yanmasını engellemek için olduğunu paylaşmış mailinde sevgili Jenny)
Bir çimdik tuz
Yeterince un
Patlıcanlı İç Malzemesi:
Közlenmiş Bostan Patlıcanı
Rendelenmiş kaşar peyniri
1 yumurta
1 çimdik tuz
Patatesli İç Malzemesi:
2 Adet orta boy patates
1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
1 adet yumurta
Üzeri için:
1 adet yumurta sarısı
Rendelenmiş kaşar peyniri

Yapılışı:
Sevgili Jenny bana gönderdiği mailde öyle detaylı ve güzel anlatmıştıki Borekkas yapılışını,bende Jenny’nin benimle paylaştığı maili kopyaladım ve aynen sizlerle paylaşıyorum.

Önce yapmak istediğimiz harcı hazırlarız.
Patatesli yapmak istiyorsak,patatesleri haşladıktan sonra suyunu iyice Süzer ve bir çatalla ***(lütfen mixerde yapmayalım) püre haline getiririz. Daha sonra içine ****bol* miktarda rendelenmiş kaşar peyniri,bir Yumurta ve çok az ..bir çimdik kadar tuz atıp patatese iyice yediririz.Patlıcanlı harç hazırlamak istersek, Bostan patlıcanını közde pişirdikten sonra ,kabuğunu ayıklarız.Kabuk kırıntısı kalmaması için hafifçemusluğun altında yıkar ve bir kevgire koyarız.Kevgirin altına derin bir kap yerleştirdikten sonra buzdolabında birkaç saat iyice suyunu süzmes için bırakırız.(Ben ,daha etli ve çekirdeği az olduğu için daima bostan Patlıcanını tercih ederim ve her zaman ocağın üstünde közlerim.Fırının içinde veya folyoya sarılarak közlenen patlıcan aynı tadı vermiyor. Közlenmiş patlıcanla börek türü birşey yapacağım zaman,kevgirin içinde 1 gün bekletiyorum ki,***suyunu tamamen süzmüş olsun.Ama birkaç saat da yeterli olacaktır.)Suyu süzülen patlıcanları tahta bir kaşık yardımı iyicene döveriz.( Elle yapılan işlemler zahmetli olsa da ,mixerde yapılandan daha lezzetli oluyor)Ezilen patlıcanların içine 1 yumurta,1 çimdik tuz ve *** *bolca* kaşar peyniri rendesi koyup iyice karıştırırız.
Harcımız hazır olduğuna göre borekanın yapımına geçebiliriz.
Derin bir kap içine 1 bardak sıvı yağını, yarım bardak sıcak suyumuzu koyarız. Bir çimdik tuzumuzu da ekledikten sonra elimizle şöyle bir karıştırır ve azar azar, aldığı kadar un ekleyip ,kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edene kadar iyice yoğururuz.
***Hamurun çok katı olmaması gerekiyor aksi takdirde böreklerde piştikten sonra çatlamalar görülür.
Bu arada dibi hafifçe unlanmış teflon bir fırın tepsisini veya dibine fırın kağıdı yerleştirilmiş tepsinizi borekaslar için hazır bulundurun .
Borekasları tepsiye dizerken aralarında biraz mesafe bırakın çünkü onlar pişme esnasında şişeceklerinden,birbirlerine yapışmasınlar.
Hamuru bir 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra, unlanmış bir tezgahta oklava veya merdane ile açmaya başlarız.
Yumruk büyüklüğünde kopradığımız hamurları ince bir şekilde açtıktan sonra,ortalarına hazırladığımız harçtan koyarız.
Üsütüne hamurun diğer ucunu getirip kapatır (poğaça gibi) ve bir
Bardak yardımı ile *D* harfi şeklinde keseriz.Borekasların kesilen uçlarını parmaklarımızla iyice bastırırz ki,pişme esnasında açılmasınlar.
***Özelliklepatlıcanlı harc kullanılacaksa ,kenarlarından taşmamasına dikkat edin.
*** Burada vereceğim ipucuna dikkat edin, borekasların poğaçalardan
Bir farkı da, hem hamurunun sıvıyağla yapılması hem de içine konacak olan harc miktarının bol tutulmasıdır.Borekasların boyutlarını istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz ama içindeki malzemeyi mutlaka bol koymalısınız .Yani börekler şişko bir görünüşte olmalıdır.
Örnek vermem gerekirse :
Su bardağı ile keseceğiniz bir borrekanın içine koyacağınız harc miktarı tepeleme 1 çorba kaşığı kadar olmalıdır. Şayet borekasları küçük yapmak istiyorsanız,bir kahve fincanının veya bir çay bardağının ağzını kullanabilirsiniz.Burada kullanacağınız iç malzemenin miktarı da,tepeleme bir kahve kaşığı olmalıdır.
Borekasları tepsiye dizdikten sonra,üstlerine fırça ile yumurta
Sarısı sürünüz ve rendelenmiş kaşar peyniri ile süsleyip,önceden ısıtılmış fırında,orta hararette üstü kızarana -altın rengini alana kadar pişiriniz.
Afiyet olsun, 

NOT:
Borekas,sıvı yağ kullanıldığı için kolay bayatlamıyor. En az 2-3 gün aynı tazelikte yenebiliyor. Ben özellikle yazın onları diri tutmak ve hamurunun yumuşamamsı için ,soğuduktan sonra buzdolabına koyuyorum.O zaman 5-6 gün aynı dirilikte kalıyorlar.Dilerseniz buzlukta, pişmiş veya çiğ olarak da dondurabilirsiniz.Şayet çiğ olarak donduracaksanız,çözülmesini beklemeden fırına veriniz.Şayet pişirip dondurursanız,kendi kendine kendine çözülmesini bekleyiniz ,mikro dalgada çözerseniz yumuşarlar.

Sefarad mutfağından daha önce yayımladığım Kuçaras tarifi için buraya
Kalavasuço tarifi için buraya tıklayın.

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS