Anasayfa

Reklam

İletişim

5/3/2009 – ÇİLEK REÇELİ

Kategori: (REÇEL-MARMELAT TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 08-03-2009

Mis gibi kokan bu güzel meyvenin reçelide bir başka güzel oluyor.Bu seferki reçelimizin çilekleri Bursa’dan gelmişti.O kadar çoktuki,içlerinden büyüklükleri birbirine yakın olanları seçmek hiçte zor olmadı.Diğer reçeller gibi değil,çilek reçeli yapmak biraz meşaggatli ama sonuç harika olduğu için zahmetine deyiyor.Denemeniz dileğiyle.
sevgiyle kalın,

cilek-receli1

Malzemeler:
1kg.çilek
1kg.toz şeker
2 çorba kaşığı taze limon suyu
1 çay kaşığı tereyağı

Yapılışı:
Çileklerin yapraklarını ayıkladım.Çilek kumlu bir meyve olduğu için bolca yıkadım.Ancak çilekleri yıkarken ezmememek gerekiyor.Bu nedenle büyükçe 2 kap aldım ondan ona boşaltarak yaptım yıkama işlemini.Tabi bu aşamada annem yanımda aman ezilmesin dikkat et gibi önerilerde bulunuyordu.
Çilekleri süzdürdüm.Reçeli yapacağım tencerenin dibini örtecek kadar şeker ilave ettim.Üzerine bir sıra çilek sıraladım.Tekrar şeker,tekrar çilek bu işlemi çilek ve şeker bitene kadar tekrarladım.
Tencerenin üzerine temiz bir tülbent yaydım.Kenarlarından tülbenti bağladım.2 gün bu şekilde güneşte beklettim.
Bu sayede çilekler suyunu saldı ve şekerle özdeşleşti.Piştiğinde reçelimin kıvamı daha güzel oldu.Tahmin edeceğiniz gibi,annem yönlendiriyordu.Tüm aşamaları tamamen onun tavsiyelerine uyarak yaptım.
2 gün sonra tülbenti tencerenin üzerinden aldım.Tereyağını ilave ettim,orta hararetli ısıda bir-iki taşım kaynattım.Tahta kaşık yarımı ile çilekleri reçelin içinden aldım.Temiz ve kuru bir kaseye şerbetini süzdürdüm.Akan şerbeti tekrar tencereye ilave ettim.
Bunu yapma sebebim,çileklerin çok fazla yumuşamasını ve ezilmesini engellemek.Gerçektende yumuşamıştı ama tane tane duruyordu.Bu arada çok az köpük oldu ara sıra köpükleri tahta kaşık yardımı ile tencereden aldım.
Şerbetini kıvamını alana kadar kaynatmaya devam ettim.Kıvama geldiğinde limon suyunu ilave ettim.Tahta kaşık ile karıştırdım.Bir taşım kaynatıp altını kapattım.
Reçel ılındığında (soğumaya yakın) çilekleri içine ilave ettim.Çilekleri ezmeden karıştırdım,şerbetle kaynaşmasını sağladım.Reçel buz gibi oluncaya kadar tencerede dinlendirdim.
Dinlenen ve soğuyan reçelimi kuru cam kavanozlara paylaştırdım.Kapaklarını sıkıca kapattım.
Serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza ediyorum.
Afiyet olsun,

Reçel yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları için buraya tıklayın.

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS