Anasayfa

Reklam

İletişim

20/3/2008 – ZEYTİNYAĞLI YAPRAK DOLMA (SARMA)

Kategori: (ZEYTİNYAĞLI DOLMA TARİFERİM) yazan: Meltem tarih: 06-02-2009

Hemen hemen her yemek yada çay davetimin mönüsünde ilk sıradadır.Mutlaka olur,ben vakit buldukça ve tabiki annemi yakaladığımda bol miktarda sarıp,dondurucuda muhafaza ediyorum.O nedenle her misafirim için hemencecik pişirip,soğutup servis yapıyorum.Bu değişmeyen aile geleneği sanırım,annaneciğimden kalma bir alışkanlık.Annanemde yapardı,annemde yapar şimdi üçüncü kuşak bende bol miktarda hazırlayıp,dondurucuda muhafaza etme geleneğini sürdürüyorum. Sevmeyeni yoktur diye düşündüğüm tarifime geçeyim şimdi.
Sevgiyle kalın,

 zeytinyagli_yaprak_dolma

Malzemeler:
1/2 kg.salamura asma (üzüm) yaprağı
2 su bardağı pirinç
3 adet orta boy soğan
1.5 çay bardağı zeytinyağı
2.5 çorba kaşığı kuş üzümü
2.5 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1.5 tatlı kaşığı karabiber
1.5 çorba kaşığı kuru nane
1 tatlı kaşığı tarçın
1 silme tatlı kaşığı toz şeker
1adet limon suyu
1/2 demet maydonoz
1 tatlı kaşığı tuz
3 su bardağı sıcak su

Yapılışı:
Salamura yaprakları iyice tuzu çıkana dek ılık suda beklettim.Tabi burada birkaç kez suyunu değiştirdim.Süzdürüp,çok ezip,yırtmadan yaprakları sıktım.Tek tek ayrıp,saplarını kopardım.
Pişireceğim tencerenin dibine bir sıra özellikle varsa erimiş ya da yırtılmış olanları yırtık ya da erimiş yerlerini diğer yaprakla kapatarak bir sıra serdim.(bu dolmanın tencerenin dibine yapışmasını engelliyor)
Pirinçi ayıklayıp,üzerini iki-üç parmak geçecek sıcak su ile 1 saat beklettim.Nişastası akana kadar yıkayıp,süzdürdüm.
Maydonozları yıkayıp,incecik doğradım.
Soğanları soyup yıkayıp,yemeklik doğradım.Kızdırdığım zeytinyağında,dolmalık fıstıklar ile fıstıklar pembeleşinceye kadar kavurdum.
Pirinçleri ilave edip,3-4dk.kavurdum.Üzerine,kuş üzümü,karabiber,nane,tarçın,toz şeker, maydonoz,1/2 limon suyu,tuz 1 çay bardağı kaynamış suyu ekleyip karıştırdım.Orta kısık ateşte pirinçler suyu çekene kadar pişirdim.Altını kapatıp,soğumaya bıraktım.
Yaprakları sırayla geniş kısımlarına yeteri kadar içten ekleyip,önce iki yanından sonra geniş kısmından katlayarak sardım.(sigara böreği sarar gibi)
Tencerenin dibine serdiğim yaprakların üzerine sıra sıra yerleştirdim.
En üste tekrar yaprak serdim.1/2 çay bardağı zeytinyağı ve 1/2 limon suyu gezdirdim.Üzerine bir tabak kapatıp,2 su bardağı sıcak su ekleyip,açık ateşte pişirmeye başladım.Su kaynayınca altını orta kısık ateşte pişirdim.Dolmaları pişirdiğim tencerede soğutup,aynı tencerede bir gece buzdolabında dinlendirip,servis tabağına aldım.Limon dilimleri ve limon kabuğu ile dekor ettim.
Afiyet olsun,

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS