Anasayfa

Reklam

İletişim

SOMON SALAMURA

Kategori: (BALIK ve DENİZ MAHSÜLLERİ TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 01-08-2009

Tuzlu Hamsi tarifimi yayımladığımda blogcu arkadaşım Sevgili Sudenas (blogu Karamelmutfak) benden Salamura Balık tarifi istemişti.Salamura balığı kış aylarında farklı balıklarla hazırlayıp yayımlamayı düşünüyordum.
Sudeans’ın bu isteği üzerine Somon Salamura hazırladım.Eşim çok beğendi son iki akşam yemeğimizde baş köşede yerini aldı Salamura Somonlar.
Çiğ balık yiyemem diyenler için aslında piştiğini hatırlatmamda fayda var.Viknglerin icadı olan Salamura balık,yüzyıllar önce keşfedilmiş.Yakaladıkları balıkları tuzda pişirip tüketirlermiş.Ben tuz dışında birde sirkede pişirdim.Son derece sağlıklı ve lezzetli.
Oldukça pratik ancak bekleme dönemi zaman alıyor.Sizde benim gibi sabırsızsanız birazcık sabrınızı zorlayacağını söylememde fayda var.Ben sonucu merak ettğim için birazcık mızıldanıyorum.
Denemeniz tavsiyesiyle…
Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle…
Segiyle kalın,

sal som

salamura somon

Mazemeler:
500gr somon fileto (derisi üzerinde ve 2 parça olmalı)
2 çorba kaşığı kaya tuzu
1 çorba kaşığı kapari
Sızma zeytinyağı
4 diş sarımsak
1 çorba kaşığı tuz
Yaklaşık 1lt.üzüm sirkesi
½ demet dereotu
½ demet maydonoz
1 adet defne yaprağı
Karabiber

Yapılışı:
Somonları yıkadım süzülmeye bıraktım.
Büyük bir cam kaseye (porselende olabilir ama asla metal yada plastik olmamalı) kaya tuzunun 1 çorba kaşığını serpiştirdim.Süzülen somonların her iki tarafına toz tuzu sürdüm ve elimle bastırmadan sürterek tuzu balığa yedirmeye çalıştım.Balıkları kaya tuzunun üzerine yerleştirdim.Üzerine kalan 1 çorba kaşığı kaya tuzunu serpiştirdim.Kaseyi streç film ile kapladım üzerine ağırlık yerleştirdim.Buzdolabına kaldırdım.Hergün sabah bir,akşam bir kez balıkların yönlerini değiştirdim.Bu şekilde beş gün beklettim.
Beşinci günün sonunda balıkları aldım akan suda tuzarını akıttım.Aynı kaseyi yıkadım balıkları yerleştirdim üzerini 2-3 parmak geçecek kadar üzüm sirkesi ekledim streç film’le  kapladım ve beş günde bu şekilde buzdolabında beklemeye bıraktım.
Dereotu ve maydonozları ayıkadım yıkadım bütün şekilde yarısını kasenin altına yerleştirdim.
Sarımsakları yıkadım incecik dilimledim.Yarısını dereotu ve maydonozların üzerine yerleştirdim.Kaparinin yarısını ekledim.
Üzerine taze karabiber serpiştirdim.
Balıkları üzerine yerleştirdim.
Kalan dereotu,maydonozlar,sarımsak,taze karabiber,kapari ve defne yaprağını üzerine yeleştirdim.Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekledim.Streç film ile kapladım ve buzdolabında bu kez 3 gün beklettim.
4.gün kesme tahtasının üzerine aldım derisini çok keskin bir bıçak yardımıyla aldım.Balıkları incecik enlemesine kestim.Bu birazcık zor bir işlem balıklar parçalanabiliyor.Keskin bir bıçak kullanmakta fayda var.
Servis tabağına aldım kasedeki zeytinyağından üzerine gezdirdim.Kaparilerinden serpiştirdim ve servis yaptım.
Afiyet olsun,

NOT: Başlangıç olarak servis yapabileceğiniz harika bir meze.

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS