Anasayfa

Reklam

İletişim

KURBAĞA KURABİYE

Kategori: (KURABİYE TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 08-03-2010

Ege ve Ümran’ın doğum günü için hazırladığımız ikramlıklarımız bir süre devam edecek.Acemi Şef’in tarifi ile hazırlayıp bir örnek yapıp Günay teyzeye devrettiğim kurabiyelerimiz çok beğenildi ve ilgi gördü.
Günay teyze ellerine emeğine sağlık ve yardımların için sonsuz teşekkürler.
Dünya kadınlar günümüzü kutluyorum.
Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle.
Sevgiyle kalın,

kkur

Acemi Şef’in tarifini aynen kopyaladım.
Malzemeler:
130 gr tereyağı ya da margarin-oda ısısında beklemiş
Yarım su bardağı pudra şekeri
1,5 su bardağı un
2 çorba kaşığı kakao

Yapılışı:
Hamurumuzu kakao hariç yoğurup hazırlayalım. Biri birinden biraz daha küçük iki parçaya ayıralım, küçük parçaya kakao ekleyip tekrar yoğuralım. Beyaz hamurdan ceviz kadarını alıp top şeklinde yuvarlayalım. Elimizle ya avucumuzun içinde ya da düz bir yüzeyde avuç içi kadar açalım. Kakaolu hamurdan, açtığımız hamurun yarısı kadar bir parça koparalım. Şekildeki gibi yuvarlayıp beyaz hamurun üzerine koyalım. Beyaz hamuru dikkatlice kapatalım.
İki elimizin arasında yavaşça oval olarak yuvarlayalım ve birleşim yerlerini kaybedelim. Keskin bir bıçak yardımı ile ön kısmını dikkatlice ağız oluşturmak üzere keselim.
Bacakları oluşturmak üzere arka kısmı şekildeki gibi bıçakla iki yandan kesip hafifçe ayıralım. Sırtına bıçakla çizik atalım.
İki adet boncuk şeker ya da damla çikolata ile gözleri yapalım. Tepsiye koyduğumuz kurbağanın ağız açıklığını kaybetmemesi için iki adet kuru nohutla destek yapalım.
180 dereceye ısıttığımız fırına kurabiyelerimizi koyup, koyar koymaz ısıyı 100 dereceye düşürelim. Yaklaşık 20-25 dakika kurabiyelerin pembeleşmesini beklemeden pişirelim.
Afiyet olsun!

Not: Kurbağaların ağızlarına koyduğum nohutları, piştikten sonra çıkartması çok zor oldu. Bunun için belki kürdan vs. kullanılırsa daha iyi olabilir.

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS