Anasayfa

Reklam

İletişim

DAĞ ÇİLEĞİ REÇELİ

Kategori: (REÇEL-MARMELAT TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 13-03-2009

Evett kış için annemle hazırladığımız reçel serüvenimizin sonuncusu.Mis gibi kokan dağ çileği reçeli.Bu çilekler bize Samsundan geldi.Teyzoşum öyle çok göndermişki,bir kısmını hazırladık bir kısmını dondurucuya kaldırdık.İlk hazırladığımız bitti ikinciyi hazırladık.Beğenmeniz dileğiyle.
Sevgiyle kalın,

dag-cilegi1

Malzemeler:
1 kg.dağ çileği
1kg.toz şeker
½ taze limon suyu
1 çay kaşığı tereyağı

dag-cilegi

Yapılışı:
Çileklerin yapraklarını ayıkladım.Çilek kumlu bir meyve olduğu için bolca yıkadım.Ancak çilekleri yıkarken ezmememek gerekiyor.Bu nedenle büyükçe 2 kap aldım ondan ona boşaltarak yaptım yıkama işlemini.Tabi bu aşamada annem yanımda aman ezilmesin dikkat et gibi önerilerde bulunuyordu.
Çilekleri süzdürdüm.Reçeli yapacağım tencerenin dibini örtecek kadar şeker ilave ettim.Üzerine bir sıra çilek sıraladım.Tekrar şeker,tekrar çilek bu işlemi çilek ve şeker bitene kadar tekrarladım.
Tencerenin üzerine temiz bir tülbent yaydım.Kenarlarından tülbenti bağladım.2 gün bu şekilde güneşte beklettim.
Bu sayede çilekler suyunu saldı ve şekerle özdeşleşti.Piştiğinde reçelimin kıvamı daha güzel oldu.Tahmin edeceğiniz gibi,annem yönlendiriyordu.Tüm aşamaları tamamen onun tavsiyelerine uyarak yaptım.
2 gün sonra tülbenti tencerenin üzerinden aldım.Tereyağını ilave ettim,orta hararetli ısıda bir-iki taşım kaynattım.Tahta kaşık yarımı ile çilekleri reçelin içinden aldım.Temiz ve kuru bir kaseye şerbetini süzdürdüm.Akan şerbeti tekrar tencereye ilave ettim.
Bunu yapma sebebim,çileklerin çok fazla yumuşamasını ve ezilmesini engellemek.Gerçektende yumuşamıştı ama tane tane duruyordu.Bu arada çok az köpük oldu ara sıra köpükleri tahta kaşık yardımı ile tencereden aldım.
Şerbetini kıvamını alana kadar kaynatmaya devam ettim.Kıvama geldiğinde limon suyunu ilave ettim.Tahta kaşık ile karıştırdım.Bir taşım kaynatıp altını kapattım.
Reçel ılındığında (soğumaya yakın) çilekleri içine ilave ettim.Çilekleri ezmeden karıştırdım,şerbetle kaynaşmasını sağladım.Reçel buz gibi oluncaya kadar tencerede dinlendirdim.
Dinlenen ve soğuyan reçelimi kuru cam kavanozlara paylaştırdım.Kapaklarını sıkıca kapattım.
Serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza ediyorum.
Afiyet olsun,

NOT: REÇEL HAKKINDA ANNEMDEN ÖĞRENDİĞİM PÜF NOKTALARI:
REÇEL YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ !!!    buradan    bakabilirsiniz…

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS