Anasayfa

Reklam

İletişim

AYVA MARMELATI

Kategori: (REÇEL-MARMELAT TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 27-03-2009

Kışa veda etmeye hazırlandığımız bu günlerde ayva’da artık yavaş yavaş kış gibi bize veda ediyor.Bu yılda önceki yıllar gibi çok sevdiğimiz ayva marmelatını geçtiğimiz hafta sonu hazırladık.Çok güzel oldu.Tam zamanı denemek isteyenler,bu günlerde yapmanızı tavsiye ediyorum.
Sevgiyle kalın,

ayva-marmelati

Malzemeler:
1kg ayva (bizim ayvalarımızın 4 adet’i 1kg geldi)
1 kg.toz şeker
1 silme tatlı kaşığı Limon tuzu

Yapılışı:
Toz şekeri pişirme tenceresine ekledim.Üzerini ikiparmak geçecek kadar içme suyu ilave ettim.Orta kısık ateşte ara sıra tahta kaşıkla karıştırarak üzeri boncuk boncuk olana kadar kaynattım.
Şurup pişerken ben,ayvaların ortalarındaki çekirdekleri yuvaları ile aldım.Rendenin kalın kısmı ile rendeledim.Ayvaların renklerinin kararmaması için,şurup olmasına yakın rendeledim.
Kıvamını alan şurubun içine rendelediğim ayvaları ilave ettim.İki taşım kaynattım.1/2 kahve fincanı sıcak suya Limon tuzu ilave ettim ve limon tuzu eriyinceye kadar karıştırdım.Pişmekte olan reçelin içine ilave ettim.Tahta kaşık ile karıştırdım.3dk.daha kaynattım ve altını kapatım.Tenceresinde iyice soğuması için oda ısısında dinlenmeye bıraktım.5-6 saat sonra kuru temiz kavanozlara paylaştırdım.Kapaklarını kapattm.Serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza ediyorum.
Afiyet olsun,

NOT: REÇEL HAKKINDA ANNEMDEN ÖĞRENDİĞİM PÜF NOKTALARI:
REÇEL YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ !!! buradan    bakabilirsiniz.

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS