Anasayfa

Reklam

İletişim

6/6/2008 – CREME BRULEE

Kategori: (SÜTLÜ TATLI TARİFLERİM) yazan: Meltem tarih: 07-02-2009

Crème brûlée

Evett insanın kardeşi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencisi olunca onun tariflerinden yararlanmakta kaçınılmaz oluyor.Ahmet Amerika’da hem okuyor hemde mesleğinde pratikleşmek öğrendiklerini pekiştirmek için Miami’de şık bir İtalyan Restaurantında Sous Chef olarak çalışıyor.Çalışma süresincede ortaya çıkan güzel tatları görüntüleyip arşiv hazırlıyor.Bayıldığım bu tatlı ile başlamak istedim paylaşımlarıma.Bu güzel tatlıyı hazırlamış ve görüntülemiş.Ben daha önce yaptıklarından bol bol yemiştim.Bu gelişinde henüz yapmadı ama ben başının etini yiyorum.En kısa sürede benim içinde yapmak zorunda kalacak.Çok uzatmadan kendisinin yazdığı şekliyle tarifi yaımlayayım.Tabi ki,mesleği nedeniyle tatlı tarifi öncesinde tatlı hakkında ön bilgi vermeyide ihmal etmedi.
Sevgiyle kalın,

img_4254

Ahmet ne demiş bakalım;
Süt, yumurta ve şekerden yapılan puding kıvamındaki tatlıların kökeni, yemek araştırmacılarına göre çok uzun süre öncesine dayanıyor. Hatta öyle ki, bazı kaynaklar da Antik Roma’ya kadar dayandığından bile bahsedilmektedir. Fransız Mutfağının en ünlü tatlılarından biri olan Crème brûlée, aslında 18. yy da İspanyolların keşfettiklerini düşündüğümüz Crema Catalana’nın bir benzeridir ve yanık krema anlamına gelmektedir. Evde yapmak biraz zor olsa da imkansız değildir. Ve işte bu mükemmel tatlının tarifi;

Malzemeler:
250ml ambalajlı 3.5 kutu hazır krema
1 su bardağı süt
12 adet yumurtanın sarısı
1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker
2 paket vanilya
Üzeri için:
Esmer toz şeker (beyaz da olabilir)

Yapılışı:
Fırınınızı 120 dereceye ayarlayın çünkü bu tarifimiz için önceden ısıtılmış fırına ihtiyacımız olacak.
Daha sonra bütün malzemeleri (süt, yumurta sarısı, şeker, krema ve vanilya) derince bir kapta iyice karışana kadar çırpın.
Daha sonra, üzerinde ki köpükten kurtulmak için süzgeçten geçirin.
Isıya dayanıklı küçük fırın kaselerine ( sufle kapları da kullanılabilir) yapmış olduğumuz karışımı paylaştırın.
Bu kapları biraz derin bir tepsiye yerleştirin ve kapların seviyesine gelecek kadar su doldurarak ‘Bain Marie’ (Ben Mari) usulü önceden ısıtılmış 120 derece fırında yaklaşık 1 saat pişirin. (Pişirme süresi her fırın da değişkenlik göstereceği için 45 dakikadan sonra sıkça kontrol edilmelidir)
Piştikten sonra soğumasına izin verin (soğuk servis edileceği için buzdolabında bekletmeniz daha iyi olur) ve servis etmeden önce her kasenin üzerine bir miktar toz şeker serperek, fırının ızgara ayarında şekerler altın sarısı renk alana kadar bekletin.
Afiyet olsun,

Yorumlar:

Yorumunu belirt

RSS